Swimmers Shine at Club Gala 3

3fly_sm

Chard Swimming Club held their third Club Gala of the year at Flamingo Pool in Axminster last week, writes Hannah Pullinger. Swimmers ranging from 6 to 17 years  took part.
Some excellent swims at the Gala secured Silver Speed Badges for Megan Herbert 12, Sam Platten 13, and Jimmy Brett 10 in the 50m freestyle, for swimming under 36 seconds for the first time. There were also 37 Somerset County qualifying times achieved at the Gala. (Regional and National qualifying times cannot officially be achieved at this level of competition).
Our Swimmers of the month were Joss Copeman 12, and Briana Barrand 10, for achieving the most improvement points at galas in June.

Gala Results:
8 &Under Events
Boys 25m Back: 1st Noah Payne, 2nd Finlay Downes
Boys 25m Breast: 1st   Finlay Downes
Girls 25m Fly: 1st  Esme Huntley, 2nd Kaitlyn Flannigan, 3rd Catherine Webb
Girls 25m Free: 1st Esme Huntley, 2nd Kaitlyn Flannigan, 3rd Catherine Webb

Girls 50 Back
Open: 1st Hope Horsfield, 2nd Tessa Down, 3rd Florence Swan
13/14 Years: 1st Grace Haskins, 2nd Jasmine Voysey
12 Years: 1st Baylei Callow, 2nd Megan Herbert, 3rd Imogen Waterhouse
11 Years: 1st Eden McDonald, 2nd  Harriet Copeman, 3rd Saffron Clark
10 Years: 1st Millie Downes, 2nd Abi Greenslade, 3rd Briana Barrand
9 Years: 1st Grace Lambert

Boys 50 Breast
Open: 1st Jay Kindred, 2nd Paul Harrison, 3rd Jamie Pullinger
13/14 Years: 1st Oliver Rodger 2nd Simon Davis, 3rd Ben Greenslade
12 Years: 1st Joss Copeman, 2nd Oliver Bright
11 Years: 1st Louis Rood, 2nd Joe Swan, 3rd Ben Webb
10 Years: 1st Dylan Payne, 2nd Niall Beauchamp
9 Years: 1st Lyndon Smith, 2nd Sam Hare, 3rd Jack Morgan

Girls 200 Breast
Open: 1st Tessa Down,
13/14 Years: 1st Grace Haskins, 2nd Maisie Spong
12 Years: 1st Xanthe Dyer, 2nd Megan Herbert, 3rd Imogen Waterhouse
11 Years: 1st Phoebe Clark, 2nd Eden McDonald
10 Years: 1st Millie Downes, 2nd Briana Barrand, 3rd Abi Greenslade
 
Boys 200 Free
Open: 1st Lewis Pearson, 2nd Paul Harrison, 3rd Iain Ross
13/14 Years:  1st Ben Greenslade, 2nd Simon Davis, 3rd Sam Platten
12 Years: 1st Joss Copeman, 2nd Oliver Bright
11 Years: 1st Louis Rood, 2nd Ben Webb
10 Years: 1st  Jimmy Brett, 2nd Niall Beauchamp
9 Years:  1st Reuben Wild, 2nd Sam Hare

Girls 100 Free
Open: 1st Hope Horsfield, 2nd Tessa Down, 3rd Flo Swan
13/14 Years: 1st Grace Haskins, 2nd Jasmine Voysey, 3rd Maisy Spong
12 Years: 1st Xanthe Dyer, 2nd Imogen Waterhouse, 3rd Baylei Callow
11 Years: 1st Harriet Copeman, 2nd Eden McDonald, 3rd Phoebe Clark
10 Years: 1st Briana Barrand, 2nd Millie Downes, 3rd Abi Greenslade
9 Years: 1st Grace Lambert

Boys 100 Back
Open: 1st Lewis Pearson, 2nd Jamie Pullinger, 3rd Paul Harrison
13/14 Years: 1st Simon Davis, 2nd Ben Greenslade, 3rd Sam Platten
12 Years: 1st Joss Copeman, 2nd Oliver Bright
11 Years: 1st Louis Rood, 2nd Ben Webb
10 Years: 1st Jimmy Brett, 2nd Niall Beauchamp
9 Years:  1st Lyndon Smith, 2nd Jack Morgan

Boys 100 Individual Medley
Open: 1st Lewis Pearson, 2nd Jamie Pullinger, 3rd Paul Harrison
13/14 Years: 1st Ben Greenslade, 2nd Simon Davis, 3rd Oliver Rodger
12 Years:  1st Joss Copeman, 2nd Oliver Bright
11 Years: 1st 1st Louis Rood, 2ndBen Webb, 3rd Joe Swan
10 Years: 1st Jimmy Brett
9 Years: 1st Lyndon Smith, 2nd Jack Morgan

Girls Novice 25m  1st Esme Huntley, 2nd Catherine Webb, 3rd Alice Clark

Girls Novice 50m, 1st Megan Herbert, 2nd Helen Underwood, 3rd Abi Greenslade

Boys Novice 25m 1st Lyndon Smith, 2nd Noah Payne, 3rd Jack Morgan

Boys Novice 50m 1st  Sam Platten, 2nd Jimmy Brett, 3rd Ben Webb

Anyone interested in joining Chard & District Swimming Club please contact the web-site www.chardswimming.org.uk